Стандарт або еліт +, основа або економ – яка калібрування

Корисні матеріали та статті від Яблуком

08.02.2021

Кожен фермер купуючи насіння в інтернеті напевно потрапляв в ситуацію «очікування -реальність».

Замовляючи насіння калібрувкою преміум або еліт, отримуєш мішок вагою 8 – 9 кг.

Розраховував отримати преміальне насіння, заплатив великі гроші, а тут така печаль.

І тут є 2 варіанти розвитку подій – ви або телефонуйте до продавця, сваритесь з менеджером і слухаєте його виправдання (так як не він зашиває це насіння і таке калібрування йде з заводу виробника) або мовчки забираєте насіння, але більше ніколи не купуєте в цьому магазині .

Як же розібратися з калібруванням насіння, які є підводні камені і коли можна заощадити і не платити більше за посівний матеріал

Отже, почнемо розбиратися:

1) Головний фактор, який збиває фермера з пантелику при виборі насіння – різні назви фракцій і калібрувань насіння у різних виробників.

І правда, раніше було легко – Ясон, Златсон і всі старі українські гібриди роками продавалися в одній фракції з 10 кг. Мішок 10 кг, сієш по 5 кг на 1 га і все зрозуміло.

З приходом на ринок імпортного насіння по типу Сингента, Піонер і т.д. з’явилося нове поняття – «посівна одиниця». Це мішок насіння соняшнику, в якому повинно бути 150 000 штук насіння, розрахованих на 2-2,2 га площі. Вага такої посівної одиниці залежить від розміру і питомої ваги насіння і варіюється від 8,8 до 12-13 кг.

Яке калібрування імпортного насіння йде для України можна послухати в відео інтерв’ю відомого українського фермера Олександра Поворознюка. Він їздив на насіннєвий завод одного зі світових виробників і бачив своїми очима, яке насіння йде на поставку в Україну.
(Дивіться з 49 хвилини відео https://www.youtube.com/watch?v=xrEcoM6H6h0)

Зараз на ринку посівного матеріалу з’явилося багато компаній, які купують батьківські лінії за кордоном, вирощують, калібрують і продають насіння в Україні. Всі вони зашивають насіння в посівні одиниці по 150 тис, але вага таких посівних може бути по 6,8,9,12 кг і ціна відрізнятися на 1000-1500 грн. Зрозуміти, яке насіння підійде для вас – важко.

Особливо, коли один рік купуєш насіння виробника з назвою еліт, а потім вирішив спробувати стандартну калібровку.

У чому суть цієї проблеми?

В Україні не існує державного стандарту на розмір, фракцію або вага мішка посівного матеріалу.

Є стандарт, який регулює виключно посівні якості насіння – схожість і енергію (Мінімально допустима схожість для посівного матеріалу соняшнику будь-якого року врожаю – 85%)

Розмір фракції і вага мішка регулюються виключно виробниками.

Кожен виробник сам визначає назву фракції, тип насіння, яке туди потрапляє, вагу мішка і ціну.

Тобто, якщо ви в минулому році купили насіння фракції еліт вагою 10 кг, а в поточному сезоні той же гібрид в еліт калібровці важить 9,1 кг, законодавство виробник не порушив.

Найчастіше розбивку на 3-4 фракції виробник робить для того, щоб запропонувати різні варіанти ціни.

Фракція економ, наприклад – це дуже дрібне насіння, яке важко висіяти рівномірно або потрібно заморочитись з перенастроюванням сівалки. Але, це насіння найбюджетніше, найчастіше 1 мішка насіння фракції економ досить для посіву на 3-4 га поля.

Фракція стандарт, оптимум – найчастіше йде в калібруванні 2,8 або 3,0, вага мішка в середньому 7-8 кг. Таке насіння ідеально підходить для висівних дисків розміру 3,0x14x2,5.

2) Чи є різниця в урожайності насіння калібровки економ та еліт?

За великим рахунком, різниці саме в врожайності немає, так як генетично це насіння ідентичне. Що фракція еліт, що фракція економ – це вихід з одного поля, з одного кошика, однієї генетики. Потенціал врожайності, стійкість до хвороб або гербіцидів – всі ці якості зберігають обидві калібровки. Простий приклад – якщо у матері народжуються близнюки, то набір генів у них ідентичний, але розмір і вага можуть відрізнятися. Точно так ситуація і з насінням різного калібрування.

Єдина різниця між насінням крупної калібровки і дрібної ось у чому:

  • насіння фракції еліт (більше) вимагає більшої кількості грунтової вологи для проростання. Будь-яке насіння для початку проростання повинно поглинути води приблизно на 70-80% від ваги насіння. Тобто, чим менше вага і розмір насіння, тим менше воно потребує вологи для проростання.
  • насіння більшої фракції має більше запасаючих речовин, ніж дрібне. Тому для ранніх посівів краще брати крупніше насіння, яке здатне перенести стресові умови.
    Якщо помістити насіння фракції еліт і економ в однакові умови проростання, то різниці в появі сходів практично не буде.

3) Яка фракція краще? Чи варто переплачувати за вагу мішка?

Вирішити яка фракція краще, повинен саме фермер. Адже, вам видніше, чи вийде вам налаштувати сівалку або найманий тракторист не стане морочитись з цим? Чи вийде у вас налаштувати правильну густоту або дрібне насіння будуть просіватись по кілька штук? Термін посіву і вологозабезпеченість поля ви також знаєте краще.

Вибір ідеального варіанту для свого поля в будь-якому випадку залишається за власником поля.

Наше завдання – дати вам максимальну кількість інформації для того, щоб ви могли зробити оптимальний вибір.

Поділитися в соціальних мережах: