Як позбавитись від головні

Хвороби

08.12.2018

Цьогорічний сезон видався досить складним, особливо для ранніх зернових культур загалом і для пшениці зокрема. Складність полягає в опадах, точніше в періоді часу та їх кількості, коли вони випадали. Весна і початок літа радували рясними дощами, що давало пшениці добре розвиватись, але ці дощі продовжились і у фазу молочної стиглості колоса, що відбилося на якості як продовольчого так і насіннєвого зерна. Річ у тім, що при обмолоті стали виявлять потемніння зерна, що свідчить про його можливе ураження сажкою пшениці. У більшості випадків постраждали регіони із достатнім та помірним вологозабезпеченням що відповідають зонам Полісся, Лісостепу та Північному Степу, де вирощувались середні і пізні сорти пшениці. Таке зерно відмовлялися брати елеватори та трейдери. Свою відмову вони мотивували нормативним актом, який забороняє приймати зерно, якщо візуально воно має ознаки забруднення. Хоча напевно уражене зерно сажкою чи ні можуть підтвердити лише лабораторні дослідження. В більшості випадків після досліджень головні на пшениці не виявляли, а ураження відбувалося пліснявинними грибами (септоріозом). Хоча елеватори у зайвій обережності звинувачувати непотрібно.

В цьому сезоні випадки ураження сажкою у порівнянні з минулими роками значно зросли. Наприклад компанія Сингента досліджуючи відібрані зразки виявила сажку пшениці у кожному дванадцятому, а септорізом у деяких випадках було заражено до 15 % зерна із партії. Всі добре розуміють, що для розповсюдження патогенна існують певні передумови. За свідченнями фахівців в останні роки фіксувалися спалахи патогену у Східних та Західних областях. Цього року появу патогенна почали фіксувати у Центральних та Південних областях. На думку фахівців першою причиною у списку під назвою ,,чому,, стоїть недотримання правил сівозміни. Досить часті випадки вирощування культури по декілька років на одному полі, звідси і зростання негативної фіто обстановки. Рекомендована 5-ти пільна сівозміна в теперішній час вважається недоречною. Другою в цьому списку стоїть глибока оранка, яка дозволяє накрити товстим шаром грунту пожнивні рештки, а разом з ними і основну частину патогенів, які гинуть в такому середовищі, але на сьогоднішній день багато аграріїв при вирощуванні різноманітних культур практикують нульовий чи мінімальний обробіток грунту. Помилково вважається, що контролювати головню на пшениці можна за рахунок знищення злакових бур’янів у її посівах, тому протруйники насіння вже не обирають із прицілом на сажку, але ж в природі лишається багато злакових бур’янів до яких нікому нема діла (пустирі, придорожні смуги і тд.) – от вони зазвичай і слугують джерелом для поширення сажки. Також до групи ризику входять посіви пізніх термінів. Такі посіви можуть інфікуватись іще на стадії проростання насіння.

Тому аграріям потрібно звернути увагу на контактні та системні протруйники в яких задіяні діючі речовини Тебуконазол та Флудіоксоніл. Такі само заходи застосовують для боротьби і профілактики септоріозу. Уражене зерно цим патогеном має візуальну схожість із ураженням сажкою.

Поділитися в соціальних мережах: