Пошук

м. Київ,

вул. Дегтярівська, 53 А

пн-пт: 08:00-20:00,

сб-нд: 09:00-18:00

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Вірус карликовості пшениці та його переносники

Вірус карликовості пшениці та його переносники

За рахунок невеликих заморозків в зимній період, багато шкідників вдалось перезимувати цей складний проміжок часу,в тому числі і хлібні цикадки. Вони переносять інфекцію, яку несуть з собою карликовість,тобто головною проблемою є не те що вони підгризають культури,а те що вони розповсюджують хвороби озимої пшениці та ячменю.

Як саме це відбувається – ті личинки які не перемерзли, лялько подібним способом перетворюються на шкідників, які заражують зернові культури. Вірус карликовості – це є основними наслідками, які переносяться цикадками. Якщо брати до уваги весь світ, то саме більше він розповсюджений на території Європи. Перші, хто виявив цю проблему,були жителі Чехословаччини.

Ближче до кінця століття, став популярний на території України, Румунії, Швеції, Болгарії та Угорщини. Пізніше він дійшов до ПАР та Турції.

На території Німеччини цю інфекцію виявили ближче до 90-х років, тільки на окремих рослинах, згодом, за декілька років, він заразив всі території. Ступінь і рівень зараження досить різний, але присутній постійно.

Хлібні цикадки на пшениці,розносять вірус карликовості, який проявляються сильною жовтизною, розірваними краями та високим рівнем кущення, порівняно з іншими рослинами. Овес, тритікале, жито мають червоний відтінок, з мілкими паралельними полосками. Протягом зимівлі і до виходу в трубку озимина яка вже заражена ще осінню, відмирає і не зав’язує колоса. При масштабному зараженні, бажаного врожаю можна не очікувати. Ті рослини що вижили, вони стають карликами і сильно кущаться.

Після проведення дослідів на Південно-Східній Україні та на Північному-Заході, було повністю доведено що цю інфекцію переносять тільки хлібною цикадкою. В нашій кліматичній зоні цей шкідник досягає не менше двох поколінь. Зазвичай самки відкладають яйця в падалиці, в якій вона успішно зимує, якщо ж весна холодна, то період перетворення затягується.

Хлібні цикадки можуть швидко переміщатись з місця на місце,тому обробка інсектицидів є мало ефективною. На сьогоднішній день немає засобу захисту щоб на 100% спрацював проти них. Самим екологічним методом контролю проти карликовості – це максимальна стійкість сортів та інсектицидна обробка озимої пшениці. На сьогоднішній день до кінця не виведено ген пшениці який повністю не приємний цим шкідникам.

Посеред основних збудників вірусу карликовості, слід не забути про температурні рамки, порядок в сівозміні та безплужний обробіток ґрунту.

Також не потрібно забувати за те, що падалиця зернових та багаторічні злакові, стають господарями на полі, тобто їх дуже важко прибрати з поля, тому в них і знаходяться яйця шкідників. Отже, правильний обробіток ґрунту з осені, знищення падалиці, та запобіжні заходи проти шкідників є основним регламентом для того щоб позбутись хлібної цикадки і відповідно набагато зменшити ризик розповсюдження віруса карликовості.

Велике значення мають строки посіву, які впливають на кількість заражених рослин, посіяні ранніми посівами заражені більше – посіяні у пізній посів, менш заражені.

Різні прояви цього вірусу, можна часто спутати з проявами іншої хвороби,тому для того що впевнитись повністю,слід здати культуру до лабораторії. Розносять ще цю хворобу і тля, яка негативно діє на розповсюдження цикадок. Якщо конкретно боротись з цією інфекцією,то за декілька років,можна легко її позбутись, але не нехтуючи правилами,для того щоб по швидше заробити грошей,в цьому разі важливу роль відіграє витримка.

Рейтинг статті
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження...
";