Пошук

м. Київ,

вул. Дегтярівська, 53 А

пн-пт: 08:00-20:00,

сб-нд: 09:00-18:00

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Основні хвороби кукурудзи

Основні хвороби кукурудзи

Обсяг врожайності кукурудзи в Україні за останнє десятиліття становить від 3.8 до 6.6 т\га, при цьому потенційна врожайність становить на багато більше. Різниця між запланованим врожаєм та зібраним дуже часто залежить навіть не від вибранного насіння, а від цілого ряду чинників.

Одним з головніших факторів, що впливають на формування врожаю, можна вважати хвороби, які поділяють на вірусні, нематодні, бактеріальні, грибні, або нематодні. Найголовнішими проблемами являються такі хвороби, як летюча і пухирчаста сажка, саме від них залежить якість зерна майбутнього врожаю. Також дуже поширеними стали випадки фіксування такої хвороби, як плямистість листя.

Основними причинами, що спричиняють виникнення пухирчастої сажки та північного гельмінтоспоріозу є наявність сильного дощу, або великих показників вологості грунту. Хвороба оселяється на рослині, що спричинює огрубіння листя, та можливу загибель рослини. Різка зміна погодніх умов ослаблює рослину та спричинює поширення хвороб.

За результатами досліджень за останні роки найбільш поширені були кореневі та стеблові гнилі, цефалоспоріоз, фузаріоз, іржа, сіра плямистість, але перше місце займає саме пухирчаста сажка, яка на протязі років видозмінювалася. Найчастіше кукурудзяна сажка почала вражати стебла, а не качани, саме зараження відбувається на ранніх етапах розвитку, до 9 листка. Розвиток пухирчастої сажки в прикореневій частині може помітно зменшити врожай, до 8.4 %. При ураженні хворобою на качанах утворюються невеликі здуття. Зниження маси зерен становило до 15%, а також зафіксовано зменшення розміру качана.

Для виникнення гельмінтоспоріозної плямистості характерна перша декада липня, поширена в основному в Поліссі ті Лісостепу. Плямистості найчастіше вражають листя і стебла, через тиждень пляма набуває бурого забарвлення, а листя скручується. В зимовий період хвороба зберігається в рештках рослин, та на верхньому шарі грунту. Збудники можуть зберігатися в орному шарі до 3-5 років. Головними причинами поширення гельмінтоспоріозної плямистості стає відсутність сівозміни, порушення технічних вимог, використання тих самих гібридів.

Однією з небезпечних хвороб також можна вважати і сіру плямистість листя. Вражає переважно імпортні гібриди. Хвороба проявляється у вигляді округлих чи овальних плям солом’яного кольору.

Такі хвороби, як іржа та кореневі гнилі зустрічаються в середньому на 2-6% рослин.

Одним з напрямів системи захисту кукурудзи від хвороб, стало вивчення протруйників, та їх дія при різних умовах посіву. Насіння, що не протруювали, має меншу енергію схожості та проростання. Протруйники добре захищають від летючої сажки, та кореневих гнилей. Використання фунгіцидів в фазі 8-10 листка показує гарні результати. Було зафіксовано зниження проявів хвороб, та продовження вегетації кукурудзи на до 10 днів.

Таким чином можемо зробити висновки, що за останні десятиліття структура збудників значно змінилася, зафіксовано збільшення проявів гельмінтоспоріозу, а в Лісостепу новий вид плямистостей. Шляхом дослідів було встановлено, що північний гельмінтоспоріоз призводив до зменшення маси зерна, розміру качана, та його довжини. Прояви пухичарстої сажки, значно можуть знизити розміри врожаю, або взагалі залишити фермера з нічим. Дуже ефективним є використання протруйників. Зазначалось зниження проявів стеблових гнилей, пліснявіння зерен, та летючої сажки. Проти іржі та північного гельмінтоспоріозу, обприскування фунгіцидами , забезпечувало збереження врожаю майже на тону з гектару.

Рейтинг статті
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження...
";