Пошук

м. Київ,

вул. Дегтярівська, 53 А

пн-пт: 08:00-20:00,

сб-нд: 09:00-18:00

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Огляд сортів ярої пшениці

Огляд сортів ярої пшениці

Теперішні сорти ярої пшениці можуть на рівні конкурувати із озимими сортами як по врожайності так і по хлібопекарським властивостям, також яра пшениця набагато краща від ячменю в якості покривної культури. Для отримання від ярої пшениці максимальної віддачі потрібно знати особливості сорту під час вирощування в тих чи інших умовах та його забезпечення поживними речовинами в повному обсязі. Пшениця добре реагує на внесення азотних добрив, особливо коли це робиться в певні фази розвитку культури, від цього залежить розвиток рослини, її врожайність та якість зерна. Найкращу прибавку до врожайності (близько 0,89 т/га) одержують при застосуванні енергонасиченої інтенсивної технології, яка передбачає застосування інтегрованого захисту рослин та внесення 90 кг/га нітроамофоски. Ця технологія дозволяє щорічно отримувати зерно ярих сортів високої класності (1 – 3 клас) не залежно від погодних умов.

Багаторазові досліди, які проводились профільними інститутами підтвердили той факт, що класність зерна ярової пшениці залежить виключно від сорту і господарств які сіють інтенсивні сорти та отримують низькоякісне зерно – економлять на добривах. На думку фахівців для отримання стабільного врожаю якісного зерна на рівні 2-го класу потрібно вносити в середньому 80 кг/га азотних добрив, підтримувати родючість грунту та дотримуватись правил сівозміни. Ступінь мінералізації посівів ярої пшениці залежить від вологозабезпечення рослин, адже відомо що достатня вологість грунту дозволяє засвоїти більшу кількість поживних речовин. Щоб в господарстві виробництво зерна пшениці лишалось на високому рівні, потрібно крім озимої пшениці мати і ярі. Якщо зимова погода не сприяла вдалій зимівлі озимини – виділяють додаткові площі для посіву ярої пшениці.

Сучасні сорти ярої пшениці крім основних якостей (висока врожайність та якість зерна) в своєму арсеналі мають вроджений імунітет до багатьох хвороб та шкідників, а також володіють хорошими адаптивними якостями. Цими всими властивостями наділені м’які сорти ярої пшениці Харківська 30, Героїня та інші, також ці властивості мають і тверді сорти – Спадщина, Чадо, Нащадок та ін. Головним чинником при вирощуванні пшениці і зокрема ярих сортів потрібно чітко притримуватись умов технології вирощування та сівозміни. Вирізняють 3 типи технологій вирощування, які передбачають кількість та кратність внесення добрив – це інтенсивна енергонасичина, інтенсивна базова та ресурсозберігаюча.

На землях Інституту рослинництва були проведені досліди, по перевірці впливу технологій на врожайність ярих сортів. У дослідах задіяли сорти м’якої пшениці Харківська 26 і Харківська 28, твердих сортів Харківська 23 і Харківська 39 на яких перевіряли прибавку до врожаю при застосуванні різних норм мінеральних добрив. Кращі результати отримали у тих випадках коли NPK у нормі 60 кг/га вносились восени під зяблеву оранку. Сучасні сорти ярої пшениці завдяки виваженому підходу у їх вирощуванні здатні забезпечить господарства високими врожаями якісного зерна.

Рейтинг статті
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Завантаження...
";