Пошук

м. Київ,

вул. Дегтярівська, 53 А

пн-пт: 08:00-20:00,

сб-нд: 09:00-18:00

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Як зберегти картоплю до посадки

Як зберегти картоплю до посадки

Картопля є одним з найулюбленіших і затребуваних овочів в нашій країні. Щороку під його посадку відводять величезні площі в усіх регіонах України, без винятку. Загалом то й не дивно, з огляду на те, скільки ми його вживаємо в їжу в повсякденному житті.

Картопля – досить не вибагливий овоч, тому зберігається після збору врожаю аж до настання весни. Але в правильності його зберігання, так само як і в зберіганні будь-якої іншої культури, є свої невеликі нюанси, особливо якщо картопля в наступному сезоні планується використовуватися для посадки.

Відбір посівного матеріалу

На перший погляд можна подумати, що в принципі зіткнутися з будь-якими труднощами в тому, як зберегти насіннєву картоплю до посадки, практично неможливо: зібрав урожай, відібрав трохи для посадки і поставив в якомусь затишному куточку аж до настання тепла. Але при недотриманні декількох, нескладних правил, на жаль, відібраний Вами посадковий матеріал може не дотягнути до необхідного терміну або ж стати недостатньо придатним для посадки. Якщо Ви хочете отримати хороший урожай картоплі в наступному сезоні, в першу чергу, що потрібно зробити після збору врожаю, це відібрати «правильну» картоплю. Посівний матеріал повинен важити не менше 25 гр., але й сильно великі бульби теж краще уникати. Так само варто звернути увагу на якість картоплі: дуже важливо, щоб в посадковий матеріал не потрапила картопля заражена хворобами (наприклад, фітофторозом або паршею), а також щоб на ній не було навіть найменших ознак механічних пошкоджень. До слова, фітофтороз – це підступна хвороба. Проявитися на вже зараженій бульбі вона може і не відразу, а через 14-20 днів. Тому перед тим, як відправити відібрану картоплю на зимівлю, не буде зайвим помістити її в темне, добре провітрюване і сухе місце, приблизно на 2-3 тижні. Після цього необхідно відібрати ті бульби, на яких проявилася хвороба, і так само ті які стикалися з ними. В принципі таких нескладних дій досить для того, щоб можна було б зі спокійною душею відправляти її на зберігання.

Вибір місця зберігання

Місце зберігання посадкового матеріалу теж має бути підготовленим ретельно. Зазвичай такими місцями є підвали, льохи, підпілля і т.д. В першу чергу його треба очистити від залишків сміття, після чого проводять різні процедури для знищення збудників захворювань, які збереглися від попереднього врожаю, адже патогени дуже живучі і їх спори здатні перебувати в стані спокою протягом декількох років. Дуже важливу роль відіграє також і температура, адже саме від неї залежить перетворення крохмалю в цукор і навпаки. Оптимальною температурою, для зберігання картоплі, вважається 3 градуси вище нуля, при цьому вологість повітря повинна бути близько 90%. Якщо температура повітря в приміщенні буде сильно низькою (0-1 ° С) це буде сприяти накопиченню цукру, від чого бульби стануть солодкуватими на смак і будуть менше зберігатися, а їх вічка стануть пошкодженими і загинуть від холоду. Тому з настанням лютих морозів, картоплю краще накривати чимось теплим, наприклад, ковдрою. Сильно висока температура (від 5 ?С та вище), так само негативно відбивається на посадковому матеріалі. Вона провокує раннє проростання довгих паростків, які в підсумку уражаються патогенами, що призводить до утворення гнилі.

Протягом всього періоду зберігання, необхідно іноді оглядати бульби на відсутність прояви інфекційних захворювань. Якщо Ви виявите на їх поверхні м’яку гниль, їх слід негайно відокремити від здорових бульб. Хороших Вам врожаїв!

Купити насіннєву картоплю ви можете в нашому інтернет-магазині з доставкою по всій Україні.

Рейтинг статті
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження...
";