Пошук

м. Київ,

вул. Дегтярівська, 53 А

пн-пт: 08:00-20:00,

сб-нд: 09:00-18:00

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Види соняшника

Види соняшника

Соняшник – це основна олійна культура нашої країни. Україна виступає одним з найбільших виробників та експортерів соняшника в світі. Соняшник, як універсальна рослина вирощується практично на всіх типах грунту та використовується у харчовій промисловості, фармацевтиці, виступає екологічним паливом та кормом для тварин.

Для комерційних цілей його класифікують за кольором лушпиння. Якщо воно суцільно чорне, то цей вид можна віднести до олійних культур. Смугасте насіння здебільшого використовують для виробництва продуктів харчування. Отже, соняшник можна розподілити на два види: 1) для олійного виробництва; 2) для кондитерської промисловості.

Головним чином соняшник у нашій державі вирощують для одержання олії для харчових та технічних цілей. В Україні вирощування соняшника для олійного виробництва займає значну частку, та з кожним роком зростає. Сучасні високоолійні сорти та гібриди висівають коли температура ґрунту прогрівається до +12°С на глибину від 5 см. Калібрування насіння такого соняшника коливається від 2,6 мм до 3,6 мм. Для забезпечення високої урожайності, варто дотримуватися сівозміни, правильно чергуючи культури на полі. Соняшник досить вимогливий до тепла та до поживних речовин, таких як азот, бор та фосфор. Тому велике значення для вирощування олійного соняшника має використання мінеральних добрив, а щоб вберегти соняшник від найпоширеніших хвороб необхідно застосовувати фунгіцид для соняшника.

За останні декілька років в Україні зростає частка вирощування кондитерського соняшнику, що займає 5% посівних площ. Споживачами такого виду соняшника є кондитерські фабрики, що займаються виробництвом халви. Кондитерський соняшник характеризується високим вмістом заліза, цинку, калію, вітаміну А, клітковини, тощо. Визначається крупнішим калібруванням – 3,4мм – 4,0 мм. з довжиною 10-12 мм. Також такий соняшник є більш економічно вигідний, оскільки закупівельна ціна в 1,5-2 рази вища, порівняно з традиційними сортами. Ще однією особливістю кондитерського соняшнику є густота висівання: чим густіші посіви, тим більша олійність. На момент збирання густина повинна бути 25-30 тис. шт./га. На сьогоднішній день в Україні зареєстровано понад десять сортів та гібридів кондитерського типу.

Кожен сорт та гібрид є унікальним, зі своїми особливими характеристиками, що дає змогу отримувати максимальний урожай на різних типах ґрунту та при різних кліматичних умовах. Сорти та гібриди соняшника розділяють за тривалістю вегетаційного періоду:

Ранньостиглі: 70-90 днів. Олійність таких сортів та гібридів складає 48-52%;

Середньоранні: 108-112 днів. Олійність складає 55%;

Середньостиглі: 110-116 днів. Олійність – 49-53%;

Середньопізні: 116-120 днів. Олійність – 50-55%.

Соняшник також вирощують як кормову культуру. До 600 ц/га можна отримати зеленої маси, тобто силосу. Силос соняшника використовують для виготовлення кормів для тварин і не поступається вмістом поживних речовин навіть кукурудзі.

Таким чином, технологія вирощування соняшника потребує індивідуального підходу до вибору сортів та гібридів, які підходять до певних регіонів, обробітку ґрунту та внесення добрив. Велике значення при вирощуванні соняшника має якість посівного матеріалу. Завдяки використанню нових сортів та гібридів, які мають вдосконалені характеристики, українським аграріям вдається отримувати високі урожаї у цій галузі. Купити насіння соняшника можна у нашому інтернет-магазині Яблуком за лояльними цінами. Хорошого вам урожаю!

 

Рейтинг статті
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження...
";