Пошук

м. Київ,

вул. Дегтярівська, 53 А

пн-пт: 08:00-20:00,

сб-нд: 09:00-18:00

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Захист пшениці від головні

Захист пшениці від головні

Україна з давніх часів і до сьогодні славиться своїми високими врожаями зернових культур. Проте, останнім часом досить гостро постало питання втрати частини прибутку через велику кількість шкідників, інфекцій та хвороб.

Сукупність цих факторів суттєво знижує результати сільськогосподарської діяльності людини, говорячи мовою цифр – це близько 30 – 50 % від рівня очікуваного доходу.

Одним з найшкідливіших захворювань пшениці є головня (тверда сажка пшениці).

Найчастіше даний вид захворювання зустрічається в центральних та південних регіонах України. Головною проблемою в її виявленні є те, що головня проявляється досить пізно, а саме, коли зерна перебувають у фазі молочної стиглості. Під дією збудника, що розвивається, уражений колос стає дещо сплюснутим, з чітко вираженим зеленим кольором, а також виділяють розпущені колоски з роздвоєними лусочками. Під час зжимання колосу, що знаходиться під дією сажки замість молочка виділяється сіра рідина із яскраво вираженим неприємним ароматом, тому головню часто називають смердючою.

Різниця між кольором здорових та заражених колосків стає непомітною, коли пшениця знаходиться у фазі повної стиглості. Проте, це лише зовні, а насправді всередині зерна формуються чорні округлі утворення, так звані мішечки сажки. Вони з легкістю деформуються і утворюють собою чорну масу теліоспор. Причому заражені зерна набагато легші. Як наслідок, від самого початку і до фази повної стиглості пшениці хворе колосся завжди прямостояче, натомість здорове, під вагою наповнених зернин трішки згинається.

Ще однією з особливостей головні є те, що вона розповсюджується під час обмолоту та зберігання. Причиною цього є руйнація та розпорошення мішечків сажки на здорові зерна. Дуже велика їх частина зберігається на так званих волосках. Це в свою чергу створює всі умови для того, щоб заражене насіння під час сівби потрапило в грунт і з часом за допомогою інфекцій потрапило у здоровий паросток пшениці. В середині, зовні здорової рослини, формується так звана грибниця, яка з часом уражає листки, стебла і колос.

Не слід виключати із джерел зараження предмети, з якими міг бути контакт посівного матеріалу (тара, сушилки, навантажувачі, сіялки).

З усього вищезазначеного можна зробити висновок, що шкода від дії головні є досить суттєвою, тому для уникнення негативного впливу використовують наступні методи: використання стійкого або слабовражаємого посівного матеріалу; виконання агротехнічних заходів захисту рослин; дотримання правильної сівозміни, норм добрив, належний фітосанітарний стан насіннєвих ділянок; використовують протруйники насіння пшениці.

Одним із найефективніших з вищезазначених методів прийнято вважати саме протруювання насіння перед висіванням.

Розрізняють 3 способи протруювання насіння:

Сухе – опилення насіння препаратами за допомогою апаратів і пристроїв;

Напіввологе – зволоження розчином препарату або густою суспензією за допомогою протруювача.

Вологе – насіння сильно змочують або навіть занурюють у протруйник на кілька хвилин.

Зважаючи на те, що на даний момент не є проблематично купити фунгіцид, високою ефективністю відрізняється саме метод напівсухого протруювання препаратами (антал, ларимар, раназол, тебазол, стіракс).

Використання даних препаратів допоможе збільшити урожайність та нівелювати можливість розвитку зовнішніх і насіннєвих інфекцій та хвороб, зокрема головні (сажки).

Отже, для того щоб уникнути втрати частини урожаю через наявність захворювання у посівному матеріалі необхідно вчасно і відповідально поставитися до процесу протруювання насіння фунгіцидом, адже це один з найдієвіших і найефективніших методів захисту зернових культур.

 

Рейтинг статті
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Завантаження...
";